MENU
Schematyczny plan Kłodzka - załącznik do raportu CIA nr CIA-RDP80T00246A043500030001-5 datowanego na 25 lipca 1958.

Legenda do zaznaczonych obiektów militarnego znaczenia, tłumaczenia zbieżne z raportem (ewentualne przypisy w nawiasach):
1. Most kolejowy - przerzucony nad rzeką Nysa Kłodzka /punkt 3./ - ma podwójne stalowe paraboliczne kratownice wsparte na pojedynczym kamiennym filarze oraz na dwóch kamiennych przyczółkach. Mieści dwa tory, długość 25 m szerokość 6 m.
2. Warsztaty lokomotyw - składa się z jednej otynkowanej ceglanej hali, z przeszklonym dachem w kształcie zębów piły, o rozmiarach 40x20x10 metrów. Może pomieścić 15 lokomotyw. Obrotnica znajduje się po południowo-zachodniej stronie budynku. Naprawia się tutaj tylko parowozy.
3. Rzeka Nysa Kłodzka - dopływ Odry, ma w tym miejscu około 10 metrów szerokości.
4. Linia kolejowa - dwutorowa, prowadzi na północny-zachód do Wałbrzycha.
5. Główna stacja kolejowa - znajduje się na ul. Łużyckiej (błąd informatora - przy Łużyckiej znajduje się stacja Kłodzko Miasto - przyp.). Główny budynek do dwukondygnacyjna budowla, ceglana, otynkowana, z dachem z pokryciem z łupka, o wymiarach 30x10x10 metrów. Na stacji jest też drugi budynek magazynowy. Jest to budynek jednokondygnacyjny, ceglany, z dachem z papy o wymiarach 20x5x5 m. Na stacji jest dokładnie 10 torów, żaden nie jest zelektryfikowany. Cztery tory są zadaszone wiatą pokrytą papą długości ok. 20 m.
6. Szosa - nawierzchnia granitowa i asfaltowa, szeroka na 6m, w doskonałym stanie. Prowadzi do Wrocławia.
7. Linia kolejowa - dwutorowa, prowadzi na północ do Kamieńca Śląskiego (Ząbkowickiego - przyp.) .
8. Miejski i powiatowy oddział szpitalny chorób zakaźnych - czterokondygnacyjny tynkowany budynek z cegły, z czterospadowym dachem pokrytym czerwoną dachówką.
9. Zamek Piastowski (! - przyp.) - stara, kamienna budowla ulokowana na szczycie wzgórza, otoczona 4-metrowej wysokości murem kamiennym i użytkowana do 1956 r. jako więzienie dla więźniów politycznych. Pierwszy Sekretarz Partii Gomułka był niegdyś tam przetrzymywany (nie można znaleźć potwierdzenia tych informacji, Gomułka był uwięziony w latach 1951-1954).
10. Szosa - szerokości 6 m, z nawierzchnią asfaltową w dobrym stanie. Prowadzi na północny-wschód do Wałbrzycha.
11. Ulica Niska - o szerokości 4 m, z kostki granitowej.
12. Tama - wg mapy jest tam most, ale most został wysadzony w czasie wojny i pozostała tylko dwumetrowej wysokości, kamienna tama oryginalnie znajdująca się pod mostem. Most był o konstrukcji wiszącej (nie jest to prawdą - była to paraboliczna konstrukcja przęsła leżącego na kamiennych przyczółkach - przyp.).
13. Ulica Łużycka - o szerokości 5 m, z kostki granitowej.
14. Szosa - szerokości 5 metrów, z nawierzchnią z kostki granitowej i asfaltu w dobrym stanie. Prowadzi na północny-wschód do Złotego Stoku.
15. Ulica Wojska Polskiego - o szerokości 5 m, z kostki granitowej.
16. Ulica Lutycka - o szerokości 5 m, częściowo z kostki granitowej, częściowo nawierzchnia asfaltowa.
17. Koszary wojskowe - składające się z ok. 8 dużych budynków i kilku mniejszych budowli. Większość z nich to ceglane, tynkowane budynki z dwuspadowymi dachami, krytymi czerwoną dachówką i ścianami pomalowanymi na żółto. Sześć dużych budynków to identyczne czterokondygnacyjne budowle, o wymiarach 20x8x15 metrów. Pozostałe dwa to duże trzykondygnacyjne budynki o wymiarach 30x5x12 m. Są także dwa identyczne budynki garażowe - każdy jednokondygnacyjny ceglany, otynkowany o wymiarach 30x6x5 m z płaskim dachem krytym papą. Pomiędzy tymi garażami ulokowany jest parking. W 1957 roku stało tu 50 2,5-tonowych ciężarówek Lublin. Stacjonowała tu piechota.
18. Cegielnia.
19. Miejska stacja kolejowa (Kłodzko Miasto - przyp.) - dworzec to trzykondygnacyjny, ceglany, otynkowany budynek o wymiarach 20x10x10 z czterospadowym dachem krytym dachówką. Na stacji nie ma torów bocznych i są tylko dwa tory linii na Kudowę. Punkt 48. przechodzi tutaj.
20. Publiczna stacja paliw - jedyna w Kłodzku.
21. Most drogowy - nad Nysą Kłodzką. Stalowa paraboliczna konstrukcja kratownicowa wsparta na kamiennych przyczółkach, mierząca 10x6 metra. Część ulicy Armii Czerwonej.
22. Ulica Armii Czerwonej - o szerokości 7 m, z kostki granitowej.
23. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej (starostwo - przyp.) - znajduje się na ul. Okrzei w czterokondygnacyjnym ceglanym, otynkowanym budynku o wymiarach 15x15x15 m. Budynek ma czterospadowy dach kryty dachówką.
24. Komenda powiatowa Milicji Obywatelskiej - trzykondygnacyjny ceglany, tynkowany budynek znajduje się na ulicy Stalina, wymiary 15x15x15 m, dach dwuspadowy, kryty czerwoną dachówką. Siły milicji na powiat kłodzki liczą 30 funkcjonariuszy.
25. Kładka dla pieszych - wisząca kładka stalowej konstrukcji przerzucona nad Nysą Kłodzką i linią kolejową (? - przyp.), wymiary 30x2 m. Mapa pokazuje że kładka jest przerzucona tylko nad rzeką, a nie nad linią kolejową (taka jest dygresja - przyp.).
26. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej - znajduje się na placu Bolesława Chrobrego w starym, czterokondygnacyjnym, tynkowanym budynku konstrukcji ceglanej. Dach czterospadowy, kryty czerwoną dachówką. Wymiary budynku 25x25x25 m.
27. Oddział Eksploatacji Dróg Publicznych - ta organizacja odpowiada za utrzymanie wszystkich dróg publicznych i dróg międzymiastowych w regionie kłodzkim. Część administracyjna i planistyczna umieszczona jest w dwukondygnacyjnym budynku, tynkowanym, z cegły, z dachem dwuspadowym krytym czerwoną dachówką. Wymiary budynku 15x10x8 m.
28. Ulica Bolesława Chrobrego - o szerokości 6 m z nawierzchnią z kostki granitowej. Jest to główna ulica handlowa Kłodzka.
29. Droga szybkiego ruchu - o szerokości 6 m z nawierzchnią asfaltową, w doskonałym stanie. Prowadzi do Kudowy.
30. Publiczna szkoła średnia.
31. Komenda Straży Pożarnej - składa się z dwóch budynków na ulicy Traugutta. Jeden z nich to dwukondygnacyjny budynek z cegły o wymiarach 15x8x15 m, dach czterospadowy kryty czerwoną dachówką. Drugi budynek to remiza z garażami o wymiarach 15x6x5 m z płaskim dachem krytym papą. Siły straży liczą 25 strażaków i 3 wozy strażackie. Jest to jedyna zawodowa jednostka straży pożarnej w całym powiecie kłodzkim.
32. Plac Władysława Jagiełły - plac, centralna część jest obsadzona roślinnością, a reszta wyłożona jest kostką granitową.
33. Dom Związków Zawodowych - czterokondygnacyjny, tynkowany budynek z cegły, z dachem dwuspadowym pokrytym łupkiem, znajduje się na placu Władysława Jagiełły. Wymiary budynku 20x20x20 m. W budynku mieszczą się biura różnych związków zawodowych, jak również kłodzki Dom Kultury.
34. Narodowy Bank Polski - trzykondygnacyjny budynek tynkowany, z cegły, z dachem dwuspadowy, pokryty łupkiem, znajduje się na ul. Bolesława Chrobrego. Wymiary budynku 10x5x15 m.
35. Ulica Stalina - 7 metrowej szerokości, z nawierzchnią z kostki granitowej, prawdopodobnie ulica ze zmienioną nazwą.
36. Fabryka Urządzeń Technicznych - znajduje się na ulicy Stalina, składa się z trzech budynków, dwa z nich podobne do siebie - hale ze stalowym stelażem wypełnionym cegłami, z płaskim dachem ze świetlikami, krytym papą, każda o wymiarach 20x10x10 m. Trzeci budynek to trzykondygnacyjny budynek ceglanej konstrukcji, tynkowany, z dachem dwuspadowym krytym czerwoną dachówką. Wymiary 15x10x10 m. W fabryce produkuje się maszyny dla przemysłu tekstylnego. Zatrudnienie ok. 150 pracowników.
37. Miejski i powiatowy szpital - czterokondygnacyjny budynek z cegły, tynkowany, z dachem czterospadowym krytym dachówką. Znajduje się na ul. Szpitalnej. Wymiary budynku 30x10x20 metrów. Może pomieścić 150 pacjentów, pracuje 15 lekarzy.
38. Areszt powiatowy - czterokondygnacyjny budynek z cegły, tynkowany, z dachem czterospadowym krytym dachówką. Budynek otoczony trzymetrowym murem ceglanym z kilkoma rzędami drutu kolczastego. Wzdłuż muru cztery wieżyczki z cegły. W każdej wieżyczce jest strażnik z karabinem maszynowym.
39. Ulica Połabska - o szerokości 6 metrów, z nawierzchnią z kostki granitowej.
40. Dworzec autobusowy - znajduje się na Placu Jedności. Dworzec stanowi budynek trzykondygnacyjny z cegły, tynkowany, dach dwuspadowy kryty łupkiem. Wymiary budynku 12x8x10 metra.
41. Wiadukt kolejowy - przęsło blachownicowe wsparte na betonowych przyczółkach. Konstrukcja przerzucona nad skrzyżowaniem ulic Połabskiej i Lutyckiej z dzisiejszą ul. Kościuszki. Wymiary 15x6 m.
42. Komitet miejski PZPR - znajduje się na ul. Bohaterów Getta. Mieści się w trzykondygnacyjnym budynku, ceglanym, otynkowanym /typ dachu nie został określony/, o wymiarach 15x8x15 m.
43. Baza autobusowa PKS - składa się z dwóch budynków plus plac manewrowy przy ul. Bohaterów Getta. Jeden budynek to hala napraw, budynek z cegły, otynkowany, o wymiarach 40x10x5 m z płaskim dachem ze świetlikami, kryty papą. Drugi budynek to dwukondygnacyjny budynek ceglanej konstrukcji, tynkowany z dachem czterospadowym, krytym czerwoną dachówką. Mierzy 10x10x8 m. Plac manewrowy o wymiarach 100x60. Cała baza ogrodzona ogrodzeniem z siatki, wysokości 2 m. Około 40 pojazdów parkuje tutaj po zakończeniu jazdy.
44. Koszary Straży Granicznej - składają się z kilku budynków ... odkąd koszary są odsunięte od głównej drogi i otoczone trzymetrowej wysokości murem ceglanym. Liczba stacjonującego tu personelu jest nieznana. (najprawdopodobniej źródło nie miało wstępu na teren koszar, stąd taki ogólnikowy opis).
45. Szosa - szerokości 6 metrów, nawierzchnia asfaltowa w dobrym stanie, prowadzi na południowy-wschód do Lądka-Zdroju.
46. Szosa - szerokości 6 metrów, nawierzchnia asfaltowa w kiepskim stanie, prowadzi na wschód do Paczkowa.
47. Tartak.
48. Linia kolejowa, dwutorowa prowadzi ok. 7 km (przesadzony szacunek - przyp.) za Kłodzko gdzie rozgałęzia się na dwa pojedyncze tory - jeden prowadzi do Kudowy, a drugi do Stronia Śląskiego.

Dodał: moose° - Data: 2022-06-01 16:50:22 - Odsłon: 722
Rok 1958

 • /foto/3373/3373248m.jpg
  1622
 • /foto/3264/3264236m.jpg
  1737
 • /foto/10214/10214773m.jpg
  1759
 • /foto/161/161491m.jpg
  1760
 • /foto/8730/8730127m.jpg
  1760
 • /foto/76/76939m.jpg
  1807
 • /foto/329/329144m.jpg
  1807
 • /foto/414/414921m.jpg
  1808
 • /foto/368/368459m.jpg
  1900 - 1910
 • /foto/3924/3924590m.jpg
  1900 - 1910
 • /foto/6229/6229922m.jpg
  1905 - 1910
 • /foto/7657/7657340m.jpg
  1914
 • /foto/7109/7109847m.jpg
  1919
 • /foto/6392/6392603m.jpg
  1920
 • /foto/7916/7916413m.jpg
  1930
 • /foto/6352/6352939m.jpg
  1930 - 1935
 • /foto/7058/7058529m.jpg
  1930 - 1935
 • /foto/10714/10714926m.jpg
  1934
 • /foto/10714/10714929m.jpg
  1935
 • /foto/3475/3475206m.jpg
  1938
 • /foto/10213/10213008m.jpg
  1946
 • /foto/10213/10213015m.jpg
  1946
 • /foto/9123/9123596m.jpg
  1958 - 1960
 • /foto/3590/3590907m.jpg
  1979 - 1981
 • /foto/10068/10068737m.jpg
  1983
 • /foto/6293/6293318m.jpg
  2015
 • /foto/5601/5601835m.jpg
  2015
 • /foto/6532/6532317m.jpg
  2017

Central Intelligence Agency (CIA) Freedom of Information Act (FOIA) cia.gov

Poprzednie: Centrum Integracji Społecznej Gminy Kłodzko Strona Główna Następne: Strzelnica służb mundurowych Kłodzka