MENU
 Zobacz to zdjęcie w artykule (1) 
Mezoregiony fizycznogeograficzne na obszarze działalności naszej strony internetowej www.dolny-slask.org.pl. Regiony i ich części leżące poza tym obszarem zrobiłem trochę bledsze. Jest to fragment większego opracowania udostępnionego przez użytkownika "Aotearoa" na licencji CC BY-SA 3.0.

Dodał: Petroniusz° - Data: 2015-12-26 10:45:14 - Odsłon: 8189
Rok 2015

W obiekcie zebrano regiony fizycznogeograficzne występujące na terenie działania portalu www.dolny-slask.org.pl. Pierwsze poglądy na fizycznogeograficzną regionalizację Polski pojawiły się w dziele Jana Długosza, które przez wiele następnych stuleci jako jedyne było źródłem wiedzy geograficznej. Wyraźne ożywienie w tej dziedzinie nastąpiło dopiero na przełomie XIX i XX w., ponieważ większa była już znajomość warunków naturalnych kraju. W okresie tym publikowało wielu geografów, m.in.: Stanisław Staszic, Wincenty Pol, Antoni Rehman, Wacław Nałkowski, Stanisław Lencewicz czy Ludomir Sawicki. Każdy z nich miał własną koncepcję podziału Polski na regiony fizycznogeograficzne. Ostatecznie zmiana granic państwowych Polski po II wojnie światowej spowodowała, że należało rozwiązać problemy i spory związane z regionalizacją fizycznogeograficzną kraju. Kwestia ta została poruszona w 1946 r. na I Ogólnopolskim Zjeździe Geograficznym. Przedstawiony w obiekcie podział na regiony fizycznogeograficzne opracowany przez Kondrackiego jest jedynym kompleksowym podziałem regionalnym Polski, jaki uzyskał szeroką akceptację polskich geografów. Należy jednak pamiętać, że podział ten stosowany jest wyłącznie w Polsce – w krajach z Polską graniczących istnieją lokalne regionalizacje, dlatego niektóre regiony przecięte granicą Polski mogą "nie istnieć" w sąsiednim państwie i odwrotnie: niektóre regiony istniejące poza granicamimogą nie występować w regionalizacji Polski.
/Petroniusz za Wikipedią /

  • /foto/7387/7387036m.jpg
    2015

Wikipedia www.wikipedia.org

Poprzednie: Pałac Żelazno Strona Główna Następne: Pałac Żelazno


Petroniusz | 2015-12-26 10:52:58
Zająłem się tym tematem gdy stwierdziłem, że nie mam do czego przypisać wzniesienia w Borach Tarnowskich (Dębowiec ). I o ile Sudety mamy na portalu ładnie uporządkowane to reszta obszaru czeka na "zagospodarowanie". Efektem prac jest zaczerpnięty z portalu Wikipedia powyższy plan regionów z moimi drobnymi modyfikacjami, artykuł (w przygotowaniu) oraz podobiekt "Regiony" (w nadrzędnym obiekcie "Dolny Śląsk" ), który jest "matką" dla wszystkich regionów fizycznogeograficznych na naszym portalu. Część obiektów już przypisałem do nowego miejsca ale jeszcze trochę jest do zrobienia w tej kwestii.
Petroniusz | 2015-12-26 12:27:14
Artykuł gotowy .
moose | 2015-12-26 12:39:23
Troszkę się nam wydłużą linki przy szczytach, ale to konsekwencja systemowego podejścia do tematu. Świetnie Petro - szkielet już jest. Mam oczywiście kilka drobnych uwag co do nazewnictwa niektórych obiektów - chociażby do Kotliny Kłodzkiej, która w nowszych opracowaniach jest nazwywana Rowem Górnej Nysy (SGTS), lub uwzględnienia Gór Bialskich w nazewie obiektu dla Gór Złotych. Zasadne jest też rozszerzenie naszego ABC o systematyzowanie obiektów fizjograficznych (np. jak pokazywać metry npm. w polu adresowym), czy jak znacznikować skalą poszczególne obiekty. Z racji pewnej ułomności strony cała fizjografia jest przypisana do Dolnego Śląska, a zatem osobami uprawnionymi do edycji tych obiektów są czerwoni admini (nie działają wówczas uprawnienia moderatorów regionalnych). Pytanie - czy ktoś czuje się na siłach, ma w domu komplet SGTSów i chciałby podziałać na tej niwie? Proszę pisać jakby co do mnie PW lub na pocztę adminów redakcja@dolny-slask.org.pl . Moim marzeniem od 10 lat jest przeniesienie SGTSa na wersję elektroniczną, bo p. Staffa nigdy już tej pozycji nie zakutalizuje. Jemu wydanie wszystkich tomów zajęło ponad 20 lat, my mam nadzieję poradzimy sobie z tym szybciej.
Petroniusz | 2015-12-28 02:23:52
Dziękuję za słowa uznania. Co do Twoich uwag - nie mam uwag. Zdaję się na bardziej zorientowanych w temacie, w tym Ciebie. I jak dobrze widzę to już działasz. Pokazany przeze mnie podział został przygotowany według Kondrackiego i jest to pewien konsensus, który chyba do dzisiaj jest swego rodzaju "biblią" w tym temacie. Co nie znaczy, że nie należy się rozwijać szukając nowych rozwiązań. Takim przykładem jest wspomniany przez Ciebie Rów Górnej Nysy, który dla jednych jest mezoregionem w Sudetach Środkowych a dla innych mikroregionem Kotliny Kłodzkiej (i tam go ostatnio przeniosłem). Działaj jak uważasz, ważny jest efekt końcowy.
Zbigniew Waluś | 2017-01-25 21:42:08
Wywiad z Markiem Staffą na temat SGTSów