Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 4262756

Dom nr 26



 
Budynek mieszkalny zbudowany na resztkach dawnego szańca osłonowego Fortu Owcza Góra, położonego na wysokim lewym brzegu potoku Jodłownik. Od ulicy Śląskiej przy budynku nr 28, dawniej wykuto drogę dojazdową (obecnie jest to ścieżka) do tego murowano-ziemnego szańca na tzw. "Polu Wernera". Resztki dawnej budowli obronnej można dostrzec jedynie na budynku nr 26b. Inne rejony tego szańca splantowano i zbudowano jeszcze dwa domy mieszkalne nr 26 i 26a (prawdopodobnie na pocz. XX wieku). Więcej o tym ...
Budynek mieszkalny zbudowany na resztkach dawnego szańca osłonowego Fortu Owcza Góra, położonego na wysokim lewym brzegu potoku Jodłownik. Od ulicy Śląskiej przy budynku nr 28, dawniej wykuto drogę dojazdową (obecnie jest to ścieżka) do tego murowano-ziemnego szańca na tzw. "Polu Wernera". Resztki dawnej budowli obronnej można dostrzec jedynie na budynku nr 26b. Inne rejony tego szańca splantowano i zbudowano jeszcze dwa domy mieszkalne nr 26 i 26a (prawdopodobnie na pocz. XX wieku). Więcej o tym szańcu można przeczytać w opracowaniu konserwatorskim (dawniej dostępnym na stronie :

Szaniec na Polu Wernera ul. Śląska - powstały w 1851 r., przebudowany około 1867 r., częściowo zniwelowany pod koniec XIX wieku.
Stan zachowania:
Ziemny wał fortu — zachowany jedynie w ogólnych zarysach, częściowo zniwelowany. Zachowana jest droga dojazdowa do fortu, wykuta w skalnym zboczu wzgórza. Na dawnych wałach fortu usytuowane są obecnie domy mieszkalne.
Najlepiej zachowanym elementem fortu jest redita pierwotnie broniąca szyi fortu -murowana, wzniesiona na planie prostokąta. Większość dawnych strzelnic, zwłaszcza w górnej kondygnacji, została powiększona — na ich miejscu powstały okna, strzelnice zachowane zostały jedynie w krótszych elewacjach oraz w kondygnacji dolnej. Zachowało się w oryginalnym kształcie wejście główne, pierwotnie przystosowane do zamykania go zwodzonym mostem. Wokół budynku zachowała się fosa (fragment wtórnie odsłonięty), nie zachowało się natomiast ziemne, bomboodporne przekrycie budynku.
Zalecenia konserwatorskie:
Redita: zachować bryłę, rytm osi okiennych, detal, zwłaszcza gzymsy (międzykondygnacyjny i koronujący) oraz zachowane strzelnice.
Postuluje się objęcie budynku redity ochroną poprzez wpisanie go do rejestru zabytków.

W aktualnym rejestrze zabytków miasta Kłodzka (2017 r) jest wpis w dziale 'Fortyfikacje' - Szaniec na Polu Wernera - ul Śląska nr 26b (bez nr. rejestru).
Dojazd do tych trzech budynków od ul. Jana Kilińskiego. [Stan]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1940-1942
    komentarze: 0
    Widok z ul. J Kilińskiego. Na pierwszym planie dom nr 26.
  • Data: 2013-12-02
    komentarze: 0
    Dom nr 26, położony nieco na uboczu, na malowniczej skarpie
  • Data: 2015-07-10
    komentarze: 0
    Widok domu nr 26 od strony wschodniej. Obiekt wraz z budynkiem ...
  • Data: 2022-03-29
    komentarze: 0
    Zabudowa posesji nr 26. Nowy dom Paula Bittnera właściciela piekarni ...

Dom nr 26 na innych fotografiach
  • 2015