Istnienie kamiennego mostu odnotował w 1286 r. kronikarz Promnitz. Podobno jeszcze na początku XX wieku była czytelna data "1281" na jednym z kamieni konstrukcji mostu. Datę roczną 1286 jako bardzo prawdopodobną, zapisano w opracowaniu "Zabytki Kłodzka", wydanym przez Dolnośląskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne, Wrocław-1975.
Budowę mostu w obecnym kształcie ukończono prawdopodobnie w roku 1390 - znajdujące się na moście posągi pochodzą już z okresu późniejszego (XVI - XVIII wiek). Most jest budowlą z kamienia, częściowo ciosanego - wspiera się na trzech filarach i posiada cztery przęsła, z których dwa skrajne są węższe i ostrołukowe. Filary mostu są silnie osadzone, zakończone poniżej parapetu mostu półośmiobocznymi nakrywami. Filar środkowy od zachodu zbudowany jest odmiennie - powyżej cokołu znajduje się pomost umieszczony na sześciu żebrach. Pomost ten był przeznaczony pod kapliczkę mostową, której budowa ostatecznie nie doszła do skutku. Na obu końcach mostu stały dawniej bramy mostowe - Dolna i Górna, wielokrotnie modernizowane. Bramę Dolną rozebrano w 1888, a Górną w 1904 roku.
Most zdobi sześć posągów fundowanych przez mieszkańców miasta w wiekach XVI - XVIII. Po wschodniej stronie znajdują się: posąg św. Franciszka Ksawerego (patrona miasta) ufundowany w roku 1714, figura Chrystusa na krzyżu pochodząca z 1734 roku oraz rzeżba przedstawiająca Trójcę Świętą i Ukoronowanie NP Marii ufundowana w 1714 roku. Po zachdniej stronie mostu znajdują się: figura św. Wacława, posąg Matki Boskiej Bolesnej z ciałem Chrystusa z roku 1655 oraz posąg św. Jana Nepomucena zbudowany około 1700 roku. [Termit], oraz daty zburzenia bram [Stan]